FunInterviewNewsArnold Schwarzenegger o návrate do Terminátora: Som stále T-800, ale ľudskejší

Vďaka Schwarzeneggerovi je Terminátor nezabudnuteľný a vďaka Terminátorovi sa zo Schwarzeneggera stala megahviezda. Teraz sa vracia ako táto kultová postava - čaká ho Temný osud.
3. novembra 2019
https://www.hepy.sk/wp-content/uploads/2019/11/PHX_12151r5111-1280x841.jpg

Vďaka Arnoldovi Schwarzeneggerovi je Terminátor nezabudnuteľný a vďaka Terminátorovi sa z Arnolda Schwarzeneggera stala megahviezda. A teraz sa vracia ako táto kultová postava, po Dni zúčtovania ho čaká Temný osud. „Poznám ho od roku 1983, čiže dobrých 35 rokov,“ hovorí Schwarzenegger o Jamesovi Cameronovi, režisérovi pôvodného Terminátora a producentovi Temného osudu, ktorý ho kedysi obsadil do roly, čo mu ovplyvnila celý život. Schwarzenegger počas nášho rozhovoru srší dobrou náladou. Sedí vo svojom dome v Kalifornii s tanierom čokoládového koláča pred sebou – malé potešenie pre muža, ktorý v 72 rokoch vyzerá stále úžasne a vyšportovane – a medzi zubami má kubánsku cigaru.

Poznamenáme, že cigara vyzerá draho. „Fotil som včera pre magazín Cigar Aficionado a poslali mi škatuľku!“ Možno keby túto vetu vyslovil iný herec, vyznela by namyslene, ale Arnold pôsobí jednoducho vďačne.

Terminátor: Temný osud nadväzuje na Terminátora 2 ako tretí film trilógie. Ako to prezentujete fanúšikom?

AS: Nič im neprezentujem. Len poviem, že je to ďalší film o Terminátorovi, má úplne iný príbeh a je z neho cítiť vplyv Jima Camerona. A Lindy Hamiltonovej. Ako keby sme sa vracali do starých čias Terminátora. A je v ňom viac akcie ako v predošlých filmoch. Jedinečnej akcie. A také vizuálne efekty, aké ste ešte nevideli.

Aké to bolo, znova spolupracovať s Jimom a Lindou, vrátilo vás to späť do roku 1984?

Ani nie tak do 84., skôr do kombinácie 84. a 91. Bolo príjemné, že sme znova pracovali všetci spolu. Úžasné. Spomínam si, že vtedy som prvýkrát hral stroj a bola to zábava. Videl som Yula Brynnera vo filme Westworld a hral tak dobre a presvedčivo, že som chcel hrať rovnako ako on. Toto bola moja motivácia: Brynner! Preto keď som sa spoznal s Jimom Cameronom, povedal som, ako by to malo vyzerať, ako sa má terminátor pohybovať, vyjadrovať, správať sa, a Cameron mi tú rolu rovno ponúkol! Pritom sme sa mali rozprávať o tom, že budem hrať Reesa, taký bol plán. Jim si uvedomil, že by som mohol terminátora zahrať naozaj dobre a bolo to.

Linda povedala, že pri natáčaní prvého filmu bola trochu taká „namyslená newyorská herečka“. Aj vy si ju takto pamätáte?

Aby som bol celkom úprimný, neviem, pri prvom filme som si doslova nikoho nevšímal. Žil som v takej svojej ulite, veď som bol Terminátor, chápete. Prišiel som na natáčanie, odohral svoje scény a vypadol. Zámerne som sa s nikým nebavil. Navyše aj moja postava stretne Sarah Connorovú až v druhej polovici filmu. Potom si pamätám iba toľko, že kedykoľvek som vošiel do miestnosti, ušla predo mnou. V priebehu celého prvého filmu to tak bolo, hocikam som vošiel, ona vybehla druhou stranou. (Smiech) Nechodili sme spolu na pohárik. Okrem toho som bol namaskovaný: mal som spálené obočie, na hlave obhorenú parochňu, aj tvár celú popálenú, jedno oko preč. Asi som nevyzeral práve najlepšie. Takže ani ona zrejme nemala náladu baviť sa so mnou. Bola to len práca, práca, práca. Lepšie si ju pamätám z druhého filmu. Večer pred prvou klapkou sme mali spoločnú večeru a bol som ohromený, ako veľmi sa zmenila. Bolo to neuveriteľné. Úplne ma ohromilo, v akej bola kondičke. Keď sme potom začali točiť, videl som, ako skvele narába so zbraňami, bola vypracovaná a zanietená. Bolo to úžasné.

Ako sa za tie roky vyvíjal váš vzťah s Cameronom?

Poznám ho od roku 1983. Hneď sme si sadli. Asi najskôr preto, že sme obaja ako malé deti a máme radi rovnaké veci. Obaja sme nadšenci do nožov. Presne vedel, ktorá spoločnosť vyrába aké nože. A ja tiež. Tak sme sa mohli baviť o rozdieloch medzi ručne vyrobeným nožom a sériovo vyrábaným. A meče, samurajské meče, ako ich na sedemkrát prekladajú. Proste tieto veci. Obaja vieme o zbraniach naozaj veľa. A tie motorky! Bože… Ráno po celonočnom nakrúcaní sme s Jimom naskočili na motorky a išli sme sa previezť. Odvtedy chodievame spolu cez víkendy zajazdiť si na motorkách. On má stále svoju Harley Davidson. A ja mám stále starú Harley Davidson z Terminátora 2, ktorú mi daroval na narodeniny. Je to skvelý priateľ. Vždy sme spolu radi pracovali. Natočili sme spolu filmy o Terminátorovi a Pravdivé lži a vždy to bola obrovská zábava.

Ako sa vám pracovalo s Timom Millerom na filme Terminátor: Temný osud?

Obdivujem ho. Veľmi sa mi páči jeho Deadpool. Stretli sme sa spolu, keď mal začať pracovať na druhom Deadpoolovi. Povedal som mu: ,Chcem, aby ste ma režírovali.‘ Tak odstúpil od Deadpoola 2 a pustil sa do Terminátora a ja som sa veľmi potešil. Výborne sme si rozumeli. Vždy hercov povzbudzoval a veľa sa s nimi rozprával. Nakrúcanie bral ako tímovú prácu a presne to takýto film potrebuje. Pristupoval tak ku každému na pľaci. Pracuje so všetkými spolu, je to o spolupráci. A funguje to. Na tomto filme odviedol skvelú prácu. Nabil ho energiou na 110 percent. Aj ako mi to celé nadhodil, to bolo skvelé. ,Privedieme aj Lindu, takže bude hrať v príbehu veľkú úlohu.‘ Veľmi som sa na to tešil a bol som nadšený, ako to pri nakrúcaní všetko skvele vyšlo. Podľa mňa je fantastický.

Linda Hamilton a Natalia Reyes v Terminátor: Temný osud.

Čo nám poviete o svojej role?

Nechcem vám nič povedať, lebo prezradím priveľa o filme, ale aspoň toľko, že som stále T-800, ale som ešte ľudskejší než v predchádzajúcich filmoch.

V prvom filme ste si museli vyhľadať Sarah Connorovú (Linda Hamilton) v telefónnom zozname. Odvtedy však technológia dobehla Cameronove predstavy…

To len ukazuje, ako inteligentne vie Jim písať. Skutočne dokázal predpovedať budúcnosť. Mnoho vecí, o ktorých písal, sa stalo skutočnosťou a to je naozaj neobyčajné. Preto sa podľa mňa musíme pohnúť ešte ďalej. A v tomto filme je veľa vecí, ktoré ho posúvajú do nových oblastí.

Keď už hovoríme o nových veciach, ako sa vám pracovalo s Gabrielom Lunom?

Gabriel mi pripomenul Roberta Patricka [ktorý hral v Terminátorovi 2 T-1000 z tekutého kovu]. Bol moja štíhlejšia a zákernejšia verzia, terminátor, ktorý sa nespolieha iba na silu a rýchlosť, ale aj na iné schopnosti. Mal ešte viac schopností ako T-1000. REV-9 je naprepracovanejšia verzia, aká sa dá zohnať. Je dosť šokujúce, čo všetko dokáže. Bolo v mojom najlepšom záujme a v záujme filmu, aby bol Gabriel v čo najlepšej forme. Nemusel byť mohutný, ale musel mať vypracované svaly, byť rýchly a ohybný. Trénoval dve-tri hodiny denne a bolo dôležité, aby bol tréning čo najúčinnejší. Chcel som mu odovzdať všetko, čo viem, keďže sa kulturistike venujem vyše 50 rokov, chcel som ho naučiť všetko, čo som sa naučil ja, ale v čo najkratšom čase, lebo on na to nemal 50 rokov. Tak som s ním ráno trénoval. Rozprávali sme sa o tréningu a stravovaní a všetkých týchto veciach a on bol skvelý študent.

Gabriel prezradil, že si rád občas doprajete niečo sladké na raňajky. Máte rád sladkosti?

No, hej… (zdvihne tanier s koláčmi), verím na zdravie a dobrú kondíciu (potiahne si z cigary) a vegánske stravovanie. Ale áno, mám rád sladkosti. A občas si doprajem aj šnaps. To sú moje neresti.

Linda Hamilton s režisérom Timom Millerom pri nakrúcaní.

Tim povedal, že prvé dva filmy vždy vnímal ako príbeh Sarah Connorovej, nie Johnov. Aj vy ste to tak brali?

Sú o Sarah Connorovej. Vždy bola stredobodom príbehu. A presne takto Jim píše. Vie, ako spraviť vo filme z muža hrdinu, ale má dojem, že ženy nebývajú vo filmoch hrdinky, lebo im nenapíšu také úlohy. A preňho je to veľmi dôležité. Jim sa snaží asi viac než ostatní v Hollywoode, aby napísal ženské roly ako hrdinky. A darí sa mu to. A Sarah je v prvom, v druhom aj v tomto filme veľká hrdinka. Lebo Linda ju vie presvedčivo zahrať. Môžete mať výborný scenár, ale to nestačí, ak by to Linda nevedela využiť. Je v tomto filme skutočne výborná. Rovnako aj Natalia [Reyesová] a Mackenzie [Davisová] – všetky sú hrdinky a vedia to dobre zahrať. Ale Linda je výborná.

Linda povedala, že naposledy vás pred týmto natáčaním stretla na vašej inaugurácii za guverného Kalifornie. Ako si na ten deň spomínate vy?

Spomínam si, že po prísahe za mňou prišli dvaja guvernéri. Demokratický guvernér Gray Davis, ktorého som práve porazil, a republikánsky guvernér, ktorý patril medzi ľudí, čo ma povzbudzovali, aby som kandidoval a pomohli mi vyhrať. Obaja za mnou prišli a povedali mi: ,Vychutnajte si dnešný deň. To je naposledy, čo si v tejto práci užijete zábavu.‘ (Smiech) Pamätám si, ako som šiel za svojimi poradcami a rodinou, pokrútil som hlavou a poznamenal: ,Nechápem, prečo je v politike toľko negativizmu.‘ Ale rýchlo mi došlo, že mali pravdu. Na inaugurácii všetci oslavujú, gratulujú vám, všetci do vás vkladajú veľké nádeje a myslia si, že vyriešite všetky problémy – veď to aj sľubujeme počas kampane, no nie? Ale potom sa začne skutočná práca. A zrazu si uvedomíte: ,Moment, jedna vec je povedať, že vyriešim problém vzdelávania, ale druhá je, že mám teraz 120 zákonodarcov.‘ Zrazu máte pred sebou všemožné prekážky. Namietajú voči každému nápadu, ktorý prednesiete. Hlasujú proti, alebo vám nedodajú materiály včas. Zo všetkého sa vyvinie hotový boj a na všetko sa nazerá z politického uhla pohľadu. Uvedomoval som si, že hoci sme dosiahli veľa, mali pravdu v tom, že to bude ťažké. Podpíšete jeden návrh zákona a polovica ľudí sa na vás vrhne. Podpíšete druhý a vrhne sa na vás druhá polovica. Ak je to v záujme robotníkov, naštvú sa republikáni. Ak je to v záujme obchodníkov, naštvú sa demokrati. Ak urobíte niečo pre študentov, naštvú sa učiteľské odbory. Predtým, než som kandidoval na guvernéra, mal som popularitu 80 percent, no razom mi klesla na 40 alebo 50, lebo ľudia, čo mi dovtedy fandili, sa odo mňa odvrátili. Automaticky som stratil ich podporu. Ale tak jednoducho funguje politika. Nemá to nič so mnou ani s nikým iným. Toto teda bolo najzaujímavejšie a najhlbšie vyhlásenie od tých dvoch guvernérov: ,Vychutajne si dnešný deň, to je naposledy, čo sa usmievate.‘ Ale musím povedať, že aj potom som sa veľakrát usmieval a naozaj som bol rád, že som sedem rokov mohol viesť Kaliforniu a byť na čele šiestej najväčšej ekonomiky sveta. Bola to obrovská pocta a najlepší džob, čo som kedy mal.

Arnold Schwarzenegger a Linda Hamilton.

Keby ste sa mohli vrátiť a zmeniť jedinú vec, čo by to bolo?

Odpovedal by som, že v Amerike sme sa istý čas dohadovali, ako budeme jazdiť: na elektrinu či na zemný plyn, na vodík, benzín, naftu – ktorým smerom sa vybrať? Bolo by skvelé, keby sme sa pred 100 rokmi boli rozhodli pre elektrinu. Potom by sa aj zvyšok sveta bol vydal týmto smerom a neboli by sme v takejto prekérnej situácii, čo sa týka životného prostredia. Aj keď si niektorí myslia, že toto nie je problém… Veď ja ani nehovorím o zmene klímy, hovorím o znečistení, ktoré vzniklo v dôsledku používania fosílnych palív. Ročne zomierajú na následky znečistenia milióny ľudí. Takže keby som bol terminátor a mohol cestovať v čase, vrátil by som sa do toho obdobia a presvedčil ľudí na budúcnosť zelenej energie, pretože teraz je ťažké zvrátiť kurz.

Ešte sa budeme rozprávať s Jamesom Cameronom, chcete mu niečo odkázať?

Želám mu veľa šťastia s novým Avatarom, bude to úžasný film. Viackrát som videl, ako nakrúcali pod vodou, čo je vážne náročné, a vyzerá to neskutočne dobre. Viete, keď sa ma niekto opýta na moje obľúbené filmy, v ktorých nehrám, odpoviem: ,Titanic a Avatar.‘ Je fantastický.

Eva Miklánková

Komentovať

Váš e-mail nebude zverejnený. Povinné položky sú označené *

Zabavte sa
Prinášame vám veľa inšpiratívnych článkov, pri ktorých si oddýchnete a všeličo sa dozviete.
Kontaktujte nás
Ak máte otázky či nápady, napíšte nám na hepyweb@gmail.com
Inzercia
Ak máte záujem zverejniť na stránke inzerát, píšte na hepyweb@gmail.com
Šikovné kurzy
Pripravujeme pre vás zaujímavé kurzy a školenia plné užitočných informácií pre život, aj pre dušu. Info na sikovnekurzy@gmail.com

Hepy, 2019 © All Rights Reserved