InšpiráciaNewsVčely zo strechy hotela FIS majú za sebou sezónne sťahovanie

16. októbra 2019
Včely z hotela FIS
Včely z hotela FIS menili na zimu adresu. Foto: Archív TMR
Včely z hotela FIS menili na zimu adresu. Foto: Archív TMR
Včely z hotela FIS menili na zimu adresu. Foto: Archív TMR

Skrátiť dobu zimovania, uľahčiť jarný rozvoj a dať včelám príležitosť načerpať dostatok síl. To sú dôvody, pre ktoré včely z najvyššie položenej včelnice na Slovensku umiestnenej na streche hotela FIS*** na Štrbskom Plese, na zimu zmenili svoju trvalú adresu. V poslednom čase sa veľa hovorí o vymieraní včelstiev a ich dôležitosti pre ľudstvo. Projekt „Včely v horách“ chce byť jedným z tých, ktoré ukážu cestu ako malým, usilovným tvorom pomôcť.

Včely z hotela FIS menili na zimu adresu. Foto: Archív TMR

Uplynulý rok včely ostávali vo svojich úľoch v nadmorskej výške 1346 m n. m. aj počas zimy. Ako ale povedala Erika Fočárová, riaditeľka hotela FIS***, nakoľko na Štrbskom Plese sú extrémne zimné podmienky, skorý nástup zimy a neskorý príchod jari, práve prezimovanie na nižšie položenom mieste včelám zabezpečí skorší prísun výživy v podobe peľu či nektáru i lepší rozvoj včelstva.

Včeličky sme teda presťahovali do nižšie položenej včelnice v nadmorskej výške 920 metrov nad morom. Tu bude počas celej zimy o ne dobre postarané a to priamo našim včelárom,“ uviedla.

Včely sa mali na prechodnú adresu sťahovať už skôr. Situáciu ale komplikovalo počasie. „Museli sme počkať na teplejšie dni, aby sme im spôsobili čo najmenej stresu zo sťahovania. Chceme, aby sa včielky cítili dobre a preto aj starostlivosť o ne riešime s čo najväčšou citlivosťou,“ vysvetľuje Fočárová. Potvrdila sa aj prognóza odborníkov, ktorá bola vyslovená na začiatku projektu, o tom, že včelám sa v najvyššie položenej včelnici bude dobre dariť. V tomto roku priniesli približne 70 kíl medu.

Včielky sa okrem znášky medu podieľali aj na opeľovaní rastlín v okolí čím veľmi pomohli aj tatranskej prírode. Med si budú môcť vychutnať aj naši hoteloví hostia počas raňajok, a to už počas tejto zimnej sezóny,“ uzavrela Fočárová. Hneď ako zo Štrbského Plesa zmizne sneh a začnú kvitnúť prvé rastliny sa včely do najvyššie položenej včelnice na Slovensku opäť vrátia.

Projekt „Včely v horách“ sa na streche hotela FIS*** začal realizovať pred rokom. Úle s ľudovými motívmi sú umiestnené na streche v zadnej časti hotela tak, aby mali včely možnosť vyletieť priamo do lesa. Projekt je realizovaný v spolupráci s Občianskym združením Apis Carpatica.

V rámci projektu „Včely v horách“ pripravili v hoteli FIS*** aj náučnú stenu s info panelmi o včelách a ich význame a náučný detský kútik. Hotel FIS*** je najväčší hotelovo – športový komplex vo Vysokých Tatrách, ktorý je situovaný v nadmorskej výške 1346 m n. m. neďaleko Štrbského plesa.

Jana Pisarčíková

Adam Michalička

Komentovať

Váš e-mail nebude zverejnený. Povinné položky sú označené *

Zabavte sa
Prinášame vám veľa inšpiratívnych článkov, pri ktorých si oddýchnete a všeličo sa dozviete.
Kontaktujte nás
Ak máte otázky či nápady, napíšte nám na hepyweb@gmail.com
Inzercia
Ak máte záujem zverejniť na stránke inzerát, píšte na hepyweb@gmail.com
Šikovné kurzy
Pripravujeme pre vás zaujímavé kurzy a školenia plné užitočných informácií pre život, aj pre dušu. Info na sikovnekurzy@gmail.com

Hepy, 2019 © All Rights Reserved