InšpiráciaŠikovné kurzyV krásnych vajnorských sadoch sa ľudia učili starať o ovocné stromy

Účastníci sa dozvedeli, ako sa tvaruje a presvetľuje koruna, ktoré púčiky sú kvetné a z ktorých vyrastú listy, a množstvo ďalších praktických informácií. 
23. marca 2019
Kurz rezu a starostlivosti o ovocné stromy
rez_stromy_3
rez_stromy_4
Kurz rezu a starostlivosti o ovocné stromy
Kurz rezu a starostlivosti o ovocné stromy

Túžba vedieť sa postarať o ovocné stromy vo svojej záhrade priviedla na kurz do sadov PD Vajnory partiu ľudí, ktorí sa celé sobotné dopoludnie zaúčali do tajov rezu a celkovej starostlivosti o jablone, hrušky či broskyne.

Pod odborným vedením školiteľky z poľnohospodárskeho družstva si okrem množstva teoretických informácií odniesli aj praktickú zručnosť, keď mali možnosť na konkrétnych príkladoch vyskúšať si viaceré druhy rezov na stromčekoch rôzneho veku aj odrôd.

Dozvedeli sa, ako sa tvaruje a presvetľuje koruna, ktoré púčiky sú kvetné a z ktorých vyrastú listy, ktorý konár je terminál, ktorý je konkurenčný či sekundárny, a pri ktorých sa používa výraz vlk.

Účastníci kurzu dostali aj informácie o najčastejších chorobách stromov a konkrétne rady a odporúčania, ako s nimi bojovať. Niektorí si z domu priniesli aj fotografie svojich stromov, s ktorých rezom si nevedeli rady a riešenie prekonzultovali s najpovolanejším – profesionálom z PD Vajnory.

Poľnohospodárske družstvo Vajnory obhospodaruje ovocné sady s rozlohou 25 hektárov. Vysadené sú najmä jablone viacerých odrôd, niektoré staré takmer 30 rokov, potom hrušky, marhule, broskyne, nektariny, orechy. Plody a produkty z nich predávajú vo svojich predajniach, ale aj v jednej, ktorá sa nachádza priamo pri sadoch na Seneckej ceste.

 

Eva Miklánková

Komentovať

Váš e-mail nebude zverejnený. Povinné položky sú označené *

Zabavte sa
Prinášame vám veľa inšpiratívnych článkov, pri ktorých si oddýchnete a všeličo sa dozviete.
Kontaktujte nás
Ak máte otázky či nápady, napíšte nám na hepyweb@gmail.com
Inzercia
Ak máte záujem zverejniť na stránke inzerát, píšte na hepyweb@gmail.com
Šikovné kurzy
Pripravujeme pre vás zaujímavé kurzy a školenia plné užitočných informácií pre život, aj pre dušu. Info na sikovnekurzy@gmail.com

Hepy, 2019 © All Rights Reserved