ChudnutieFitStravaReštart po pôrode – rady od fitness trénerky na materskej

Posilňovňa nie je nič pre vás a míňať peniaze na osobného trénera sa vám nechce. Dostať sa späť do formy sa dá aj inak.
19. marca 2019
https://www.hepy.sk/wp-content/uploads/2019/03/silvia_mensia-1280x950.jpg

I keď práve prežívate najkrajšie chvíle a naplno sa venujete dieťaťu, cítite, že prišiel čas a vaše telo potrebuje nový impulz. Chceli by ste začať cvičiť, ale neviete ako, s kým a hlavne kedy? Milión „overených“ rád na internete, čo a kedy jesť, ako a s čím cvičiť, vám spôsobuje iba chaos. Fitness trénerka Silvia Hádeková pozná problémy, ktoré riešia ženy po pôrode, z prvej ruky. Sama je na materskej dovolenke s dvojročnou dcérkou.

Kedy by podľa vás mala žena po pôrode mala cvičiť?

Najvhodnejší čas je vtedy, keď sa žena na to cíti a samozrejme vtedy, keď to zdravotný stav dovoľuje, je to veľmi individuálne. Avšak atribúty, ktoré to ovplyvňujú, sú v princípe tri: celkový priebeh tehotenstva a pôrodu, úroveň kondície pred pôrodom a druh cvičenia, ktorý sa v období po pôrode zvolí. Napríklad s cvikmi na panvové dno, ktoré sú dôležité na jeho spevnenie, možno začať aj niekoľko dní po pôrode. So silovými a intenzívnejšími cvičeniami by som počkala aspoň 4-6 týždňov, v prípade sekcie alebo komplikovanejšieho pôrodu aj dlhšie. Ja som začala naplno cvičiť po 2 mesiacoch.

Základné pravidlo pri nastavovaní stravovacieho režimu je, že má byť dlhodobo udržateľný. Nie na mesiac, dva, tri, ale ideálne na celý život.

Keď sa žena rozhodne začať cvičiť, aký postup by ste odporučila?

Maminky s malým dieťaťom by mali začať postupne a pozvoľna. Určite nič nepokazia prechádzkami, ktoré môžu prejsť do rýchlej chôdze a tá postupne do behu. Zaradila by som aj už spomínané cviky na panvové dno, posilňovacie cviky, ale aj uvoľňovacie cviky na chrbát, ktorý bol zaťažovaný už počas tehotenstva, a potom aj pri kojení a manipulácii s bábätkom.

Ak sa inak nedá, Silvia cvičí aj doma.

Aký je najúčinnejší šport pre ženy na materskej dovolenke?

Ak žena pred tehotenstvom pravidelne cvičila dlhé roky, môže v podstate nabehnúť do starých koľají hneď, ako sa bude cítiť dobre. Ale ženy, ktoré nešportovali, alebo len sporadicky, by mali byť opatrnejšie. Vhodné sú cvičenia zo skupiny body and mind, prípadne silové cvičenia s vlastnou váhou, jóga, pilates. So skákaním a intenzívnejšími cvičeniami by som postupovala opatrnejšie.

Sú vhodné pripojiť k cvičeniu aj diéty? Ak áno, tak aké?

Vo všeobecnosti nie som zástankyňou diét. Strava by mala byť za každých okolností vyvážená z hľadiska obsahu makroživín (sacharidy, bielkoviny, tuky), pestrá, rôznorodá a pravidelná, tobôž v prípade maminiek, ktoré koja. Základné pravidlo pri nastavovaní stravovacieho režimu je, že má byť dlhodobo udržateľný. Nie na mesiac, dva, tri, ale ideálne na celý život. Množstvo rôznych diét, ktoré ženy nájdu na internete, sú v drvivej väčšine udržateľné iba istý čas, následne prichádza jo-jo efekt, sklamanie zo seba, demotivácia a keď sa to zopakuje dva-trikrát za sebou, tak žena stratí chuť so sebou niečo robiť definitívne.

Chápem, že nie každý sa cíti v klasickej posilňovni dobre. Navyše ženy, hlavne ak predtým nikdy necvičili, ani nemusia vedieť ako na to.

Čo ste vypozorovala na ľuďoch, ktorí túžili schudnúť?

Jednoznačne to, že veľa ľudí je viac, ako v skutočnosti potrebuje. Odporúčam striedmosť – dajme telu, čo potrebuje, ale nepreháňajme to. Dôležité je tiež obmedzenie spracovaných potravín a uprednostňovanie tých prirodzených.

Ako sa dá „nakopnúť“ do cvičenia?

Prvoradé je nastavenie v hlave a vedieť celkom jasne, že cvičiť chcem, sama pre seba, pre svoj pocit. Ak k cvičeniu vedie nejaký iný, vedľajší dôvod, opäť ide o krátkodobú záležitosť, pretože chýba skutočná vôľa. Veľmi pomôže, keď si žena nájde aktivitu, ktorá ju bude baviť, na ktorú sa bude tešiť a spraví všetko pre to, aby si tú hodinku času našla. Myslím si, že mamy na materskej určite potrebujú niekedy čas len pre seba. Ja cvičím 6-7 krát do týždňa a mám 2 ročné dieťa. Keď to nejde inak, cvičím doma aj s dcérkou. Pre mňa je pohyb a cvičenie prirodzená súčasť života. Možno až závislosť 🙂 Ale chápem, že nie každý je takto nastavený.

A čo ak žena z nejakých osobných dôvodov jednoducho nechce ísť do fitka alebo na skupinové tréningy?

Chápem, že nie každý sa cíti v klasickej posilňovni dobre. Navyše ženy, hlavne ak predtým nikdy necvičili, ani nemusia vedieť ako na to. Ak do fitnesscentra, tak jedine s dobrým trénerom, ktorý vás povedie a bude motivovať. To už však zase stojí nejaké peniaze. Ale cvičiť sa dá aj doma, čo je skvelá možnosť pre mamičky s malými deťmi. Odporúčam však osvojiť si s niekym skúseným správnu techniku. Ideálne pre maminky na materskej je, ak im niekto, kto ich naživo vidí, zostaví tréningový plán.

Silvia je profesionálna fitness trénerka, do pôvodnej formy po pôrode sa dostala za dva roky.

Ako rýchlo by mali ísť tehotenské kilá preč, aby to bolo bezpečné?

Niektoré ženy idú už z pôrodnice o 10 kíl ľahšie, iné bojujú s kilami dlhé roky. Mne to napríklad trvalo dva roky, a to som naozaj makala. Tu však treba podotknúť, že váha nie je až taká podstatná. Ak začnete cvičiť, hlavne silovo, môže sa stať, že váha pôjde nie dole, ale hore, pretože svaly vážia viac ako tuk. Podstatnejšie ako váha je to, ako človek vyzerá. Či má pevné, vypracované telo, alebo jeho opak. Dve 60 kilové ženy môžu vyzerať úplne odlišne. Hlavne v plavkách.

 

Chcete sa stretnúť so Silviou a vypočuť si jej rady na kompletný reštart po pôrode?

 

Eva Miklánková

Komentovať

Váš e-mail nebude zverejnený. Povinné položky sú označené *

Zabavte sa
Prinášame vám veľa inšpiratívnych článkov, pri ktorých si oddýchnete a všeličo sa dozviete.
Kontaktujte nás
Ak máte otázky či nápady, napíšte nám na hepyweb@gmail.com
Inzercia
Ak máte záujem zverejniť na stránke inzerát, píšte na hepyweb@gmail.com
Šikovné kurzy
Pripravujeme pre vás zaujímavé kurzy a školenia plné užitočných informácií pre život, aj pre dušu. Info na sikovnekurzy@gmail.com

Hepy, 2019 © All Rights Reserved