InšpiráciaSpoločnosťŠtýlAko žiť bezodpadovo alebo životný štýl Zero Waste

Je naozaj potrebné toľko vecí kupovať a následne ich vyhadzovať? Je nutné nosiť z nákupov toľké sáčky s ovocím, zeleninou, pečivom a tak ďalej a všetko to doniesť v dvoch – troch igelitkách?
14. marca 2019
https://www.hepy.sk/wp-content/uploads/2019/03/youtube-1280x720.jpg

Poznáte to – každý týždeň čakáte, kým smetiari vyprázdnia kontajner pri vašom dome, lebo by sa do neho nezmestilo už vôbec nič? Je ale nutné žiť spôsobom, kedy každý deň vytvárame také množstvo odpadu? A je to vôbec správne? Určite nie.

Doslovný preklad životného trendu ZERO WASTE by znamenal „nulový odpad“. V skutočnosti však ide o snahu produkovať čo najmenej odpadu z našich domácností a v našich životoch obecne. A keďže isté vzorce správania vykonávame už roky úplne automaticky, pravdepodobne nebudeme vedieť takúto zmenu v živote zrealizovať zo dňa na deň.

Ako prvý a základný krok by sme sa však mohli dôkladne zamyslieť nad problémom hromadiaceho sa odpadu u seba doma a v celej spoločnosti. Je naozaj potrebné toľko vecí kupovať a následne ich vyhadzovať, je nutné nosiť z nákupov toľké sáčky s ovocím, zeleninou, pečivom a tak ďalej a všetko to doniesť v dvoch – troch igelitkách? Čo presne je ten „hromadiaci sa odpad“, ktorý nás stále obklopuje?

Životná filozofia ZERO WASTE však zďaleka nie len o plaste, ako by sa mohlo zdať. Je to komplex nových nastavení, ktoré buď pochopíme a aplikujeme do praxe, alebo ich neprijmeme a budeme ich považovať za ďalšie bláznivé hipsterské výmysly a náš život pôjde tak ako doteraz. A tak ako doteraz budeme kriticky krútiť hlavou nad obrázkami znečistených pláži, fotkami úbohých korytnačiek, ktoré celý život žijú s plastovým krúžkom okolo krku alebo rýb, ktoré so zaseknutou hlavou v úzkej plastovej fľaši umierajú hladom.

Stúpenci tohto eko-trendu hovoria, že tak ako ku všetkému, aj k prijatiu a realizovaniu prístupu ZERO WASTE do našich životov, treba pristupovať krok po kroku. Nemôžete eliminovať všetok odpad u vás doma z jedného dňa na druhý, nie je to možné. Ale dá sa začať s veľmi jednoduchými vecami – napríklad nekupovať dookola plastové fľaše s nápojmi, najlepšie úplne ich prestať používať a nahradiť ich sklenenými alebo nerezovými. Alebo vyradiť zo života slamky, ktorých použitie je len na pár minút, ich rozklad však bude trvať celé roky. Nekupovať nové igelitky, sáčky, chemické prípravky v plastových fľašiach, jedlo so sebou v plastových obaloch, používať množstvá jednorazových papierových utierok…. Chce to napríklad mať vlastnú plátenú tašku, nádoby, kupovať veci bez obalov, v prvom rade to však chce – ubrať zo svojho zaužívaného komfortu. Výsledkom bude, že znížime záťaž na prírodu a ešte aj čo-to ušetríme. To už by sa mohlo oplatiť.

Je mnoho spôsobov, ktoré môžeme veľmi ľahko aplikovať do každodenného života, ak sa rozhodneme v zmysle ZERO WASTE prispieť k ekologizácii životného prostredia. Stačí sa sám seba opýtať: Naozaj toto potrebujem? Ako sa dá nakupovať s čo najmenšou produkciou odpadu? Kde kúpite ovocie a zeleninu, ktorú vám predajcovia ochotne zabalia do vašich vlastných nádob? Kde sa dá prísť napríklad k cestovinám, ktoré si sami navážite a uskladníte podľa vašej predstavy?

Ďalšou veľkou oblasťou, ktorú vie každý z nás ovplyvniť, je plytvanie jedlom. Existuje mnoho rád a tipov, čo môžeme vymyslieť zo zvyškami v našej kuchyni. Takisto aj k pravidelnému upratovaniu domácnosti možno pristupovať v snahe žiť bezodpadovo – namiesto chemického prípravku špeciálne na kúpeľňu, na kuchyňu, na WC, na sklo, na podlahy také či onaké, stačí osvedčená kombinácia sódy bikarbóny, octu a horúcej vody, ktorá odstrániť aj zažratú špinu častokrát lepšie ako superdrahý značkový prípravok v plastovej fľaši. Hubky na riad, papierové vreckovky, prací prostriedok, aviváž, prípravok na drevo a všeličo iné sa dá zohnať a použiť tak, aby sa výrazne a citeľne znížilo množstvo odpadu z našej domácnosti.

Autorka Bea Johnson vo svojej knihe Domácnosť bez odpadu uvádza päť základných krokov životného trendu ZERO WASTE:

  • Zamietni (Refuse)– čo nepotrebuješ
  • Zredukuj (Reduce)– čo skutočne potrebuješ a nemôžeš zamietnuť
  • Znovu použi (Reuse)– a oprav, čo nemôžeš zamietnuť nebo zredukovať
  • Zrecykluj (Recycle)– čo nemôžeš zamietnuť, zredukovať, alebo znovu použiť
  • Zvyšok skompostuj (Rot)
Seminár o bezodpadovom štýle života

Priamo od stúpencov štýlu ZERO WASTE si vypočujete konkrétne rady, tipy, návody a osobné skúsenosti, ako radikálne znížiť odpad u seba doma a okolí.

31.3. 2019 Bratislava

Vstupné: 25 eur (peniaze zo vstupného budú venované eko-projektu Prales dětem a investované do kúpy fotopascí proti pytliakom v pôvodnom pralese na Sumatre alebo do kúpy a záchrany ďalšej časti tohto pralesa)

Súčasťou ZERO WASTE semináru bude zaujímavé rozprávanie Beaty Čunderlíkovej Moravčíkovej o mesačnom dobrodružnom pobyte na Sumatre, kam odišla, aby čistila oceán od plastov a zachraňovala pôvodný prales od nezmyselného ničenia v prospech umelo vysádzaných plantáži s komerčným motívom. Celý rozhovor nájdete TU.

Info a prihlášky na kurz ZERO WASTE: sikovnekurzy@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Eva Miklánková

Komentovať

Váš e-mail nebude zverejnený. Povinné položky sú označené *

Zabavte sa
Prinášame vám veľa inšpiratívnych článkov, pri ktorých si oddýchnete a všeličo sa dozviete.
Kontaktujte nás
Ak máte otázky či nápady, napíšte nám na hepyweb@gmail.com
Inzercia
Ak máte záujem zverejniť na stránke inzerát, píšte na hepyweb@gmail.com
Šikovné kurzy
Pripravujeme pre vás zaujímavé kurzy a školenia plné užitočných informácií pre život, aj pre dušu. Info na sikovnekurzy@gmail.com

Hepy, 2019 © All Rights Reserved