InšpiráciaJobSpoločnosťNový trend moderných firiem je Dog Office – pes v kancelárii

Dog-friendly trend razia moderní a pokrokoví zamestnávatelia v záujme udržať si a podporiť svojich šikovných zamestnancov v dobrých výkonoch.
5. marca 2019
https://www.hepy.sk/wp-content/uploads/2019/03/dog-office1tt-1280x1191.jpg

Pes je pre mnohých majiteľov skutočne najbližší priateľ. V ich prítomnosti sa cítia šťastnejší, aktívnejší a celkovo spokojnejší. Pocit, že je ich štvornohý miláčik celé dni zavretý doma, kým oni sú v práci,  je pre nich frustrujúci.

Šéfka komunikačných stratégii Stefanie Gorman jednej z najväčšej britskej PR agentúry ProgenyPR uvádza, že zamestnávatelia postupne prichádzajú na to, že pokiaľ chcú u svojich zamestnancov udržať alebo dokonca zvýšiť efektivitu a produktivitu, musia im vyjsť v ústrety aj v oblasti osobnej spokojnosti.

Podľa prieskumov agentúry až 44 percent britskej populácie vlastní domáce zviera, a mnoho ďalších si ho plánuje zaobstarať. Bohužiaľ v pondelok ráno sa vždy vodítka a batohy vymenia za pracovné aktovky a notebooky, čo je pre psov signál, že pracovný týždeň sa znovu začal a prichádzajú celé dni bez ich milovaných majiteľov.

Po novom však stále viac zamestnávateľov umožňuje doniesť si svojho psa rovno do kancelárie. PR agentúra uviedla, že dog-friendly trend razia moderní a pokrokoví zamestnávatelia v záujme udržať si a podporiť svojich šikovných zamestnancov v dobrých výkonoch.

Okrem zvýšenia produktivity práce sa navyše ukázalo, že prítomnosť psa v kancelárii si začali pochvaľovať aj ostatní kolegovia – do stereotypnej pracovnej rutiny totiž toto milé zviera vnieslo novú energiu, prelomilo ľady pri komunikácii a celkovo zlepšilo atmosféru v kolektíve.

7 dôvodov, prečo je dobré mať psa v kancelárii:

1. Pes preukázateľne zlepšuje náladu

Rozdiely chovania zamestnancov v dňoch, keď bol pes prítomný a keď nebol, boli naozaj významné. Zamestnanci v prítomnosti psa uvádzali aj preukazovali vyššiu emocionálnu spokojnosť. Tento fakt je mimochodom logický: až 88 percent majiteľov psov tvrdí, že sa cítia šťastnejší a majú lepšiu kvalitu života vďaka svojim domácim miláčikom a takmer 30 percent majiteľov psov pripúšťa, že ich pes im pomohol prekonať depresiu a osamelosť. Vďaka pozoruhodnej schopnosti čítať reč tela, vnímať vôňu a zaznamenať zvuky širokej škály frekvencií sa psi stávajú profesionálmi v zlepšovaní nálady. Už len 15 minútový pobyt so psom uvoľňuje hormóny serotonín, prolaktín a oxytocín a znižuje stresový hormón kortizol.

2. Pes zvyšuje produktivitu

Nie je vôbec prekvapujúce, že stále viac firiem sa stáva dog-friendly. Samotní zamestnávatelia totiž vidia zvýšenie pracovných výkonov či ochotu zostať v práci hodinu – dve dlhšie a dorobiť zadané úlohy. Ako uviedol Paul Zak, profesor ekonómie na univerzite v Calmounte v Kalifornii pre Daily Mail: „Nie je to len „pekné“ alebo „zábavné“, že psy sú so svojimi majiteľmi v kancelárii, je to skutočne efektívny spôsob, ako zvýšiť produktivitu a zisky firmy.“

Pes v kancelárii preukázateľne zlepšuje náladu a vzťahy.

3. Pes povzbudzuje k aktivite

Časopis Journal of Physical Activity & Health uviedol, že majitelia psov patria medzi zdravšiu skupinu ľudí. Je to práve najmä vďaka psom – ak totiž nechcete čistiť doma koberce, jednoducho musíte ísť s vašim psom niekoľkokrát za deň von. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča vykonávať akýkoľvek pohyb aspoň 150 minút týždenne. Ale kde na to vziať čas? Prechádzka, ľahký beh alebo výšľap do kopca so svojim psom je na to ideálna príležitosť. A keď sú psi v kancelárii, čas od času nám pripomenú, že je čas na krátku vychádzku a prebehnutie sa, čím doprajeme našim očiam, hlave aj telu žiadanú prestávku.

4. Vďaka psom sa viac rozprávame

Pracovisko so psami preukázateľne podporuje interakciu a socializáciu medzi kolegami, čo potvrdil to aj Paul Steadman, vedúci HR spoločnosti Nestlé UK: „V súčasnosti sú ľudia doslova posadnutí e-mailami, messengerom, online správami… Kancelárie sa stávajú tichými a akoby v nich ani nepracovali ľudia. Podľa prieskumu dobré vzťahy s nadriadeným a obľúbenosť medzi spolupracovníkmi sú hodnotené ako hlavné faktory pre uspokojenie z práce. Ale ako môžete vytvoriť dobré kancelárske vzťahy bez toho, aby ste sa navzájom rozprávali? Veľmi zaujímavý je fakt, že keď sú v kancelárii psi, komunikácia prekvitá.

5. Pes vracia medzi ľudí slušnosť

Pes v kancelárii každé ráno poctivo pozdraví všetkých kolegov utešeným vrtením chvostom a vypýta si pohladkanie. Tento milý prejav vyčaruje úsmev na tvári aj tomu najväčšiemu firemnému frflošovi.

6. Vďaka psovi bude práca dokončená

Zamestnanec, ktorý má miláčika pri sebe, vždy dokončí svoju prácu, aj za cenu, že zostane hodinku – dve dlhšie v práci. Nemusí sa totiž hnať domov, keďže si psa vyvenčil cez obednú prestávku a on teraz spokojne odfukuje pod stolom.

7. Pes v kancelárii nič nestojí

Napriek skvele odvedenej práci – šírenie pozitívnej energie medzi pracovníkmi a poctivého ranného vítania všetkých zamestnancov – nestojí firmu prítomnosť psíka v kancelárii ani cent.

 

Eva Miklánková

Jeden komentár

Komentovať

Váš e-mail nebude zverejnený. Povinné položky sú označené *

Zabavte sa
Prinášame vám veľa inšpiratívnych článkov, pri ktorých si oddýchnete a všeličo sa dozviete.
Kontaktujte nás
Ak máte otázky či nápady, napíšte nám na hepyweb@gmail.com
Inzercia
Ak máte záujem zverejniť na stránke inzerát, píšte na hepyweb@gmail.com
Šikovné kurzy
Pripravujeme pre vás zaujímavé kurzy a školenia plné užitočných informácií pre život, aj pre dušu. Info na sikovnekurzy@gmail.com

Hepy, 2019 © All Rights Reserved