ChudnutieZdravieNechajte sa liečiť moringhou, hovorí sa, že je to zázračný strom

Tropický strom Moringha Caribbean je medzi odborníkmi považovaný za rastlinu obsahujúcu najväčšie množstvo vitamínov a minerálov zo všetkých rastlín na svete. Výťažky z neho sa preto právom radia medzi tzv. superpotraviny.
28. februára 2019
https://www.hepy.sk/wp-content/uploads/2019/02/moringa_oleifera_trees-e1551907110880-1280x720.jpg

Tropický strom Moringha Caribbean je medzi odborníkmi považovaný za rastlinu obsahujúcu najväčšie množstvo vitamínov a minerálov zo všetkých rastlín na svete. Výťažky z neho sa preto právom radia medzi tzv. superpotraviny. Ide o jednu z najsilnejších liečivých rastlín ajurvédskej medicíny, okrem prevencie dokáže liečiť a obnovovať poškodené časti organizmu.

Obsah vitamínov, proteínov a minerálov robí z tejto rastliny extra silný  antioxidant. Jej listy sú bohaté na aminokyseliny, obsahujú všetkých 8 esenciálnych aminokyselín, čím sa stávajú kompletnou bielkovinou. Proteíny stromu moringha sa tak vyrovnajú proteínom z mäsa, preto je moringha vynikajúcim zdrojom bielkovín pre vegetariánov a vegánov.

Okrem toho listy Moringhy obsahujú vitamíny radu B ako aj vitamíny A, C, D, E a K, vysoký podiel cenných mastných kyselín Omega -3, -6, -9. Z doteraz preskúmaných rastlín ma najvyššiu koncentráciu chlorofylu a vzácnej látky zeatín, ktorá spomaľuje stárnutie, čo z nej robí silný anti-aging faktor pôsobiaci proti vráskam.

Modulačný efekt bol zistený pri anémii, vysokom krvnom tlaku, diabete, vysokom cholesterole, problémoch so štítnou žľazou a obličkových ťažkostiach.

Silný protizápalový účinok  je nápomocný pri reumatoidných ochoreniach, potláčaní bolesti a opuchoch. Napomáha aj pri rôznych tráviacich problémoch. Bol preukázaný aj antibakteriálny, antimikrobiálny a antivirálny efekt a vplyv na povzbudenie imunitných procesov. Môže zlepšiť stav pri migrénach a bolestiach hlavy.

Každá časť stromu moringha – listy, kvety, korene – zohráva po spracovaní určitú liečivú úlohu.

LISTY

Sušený prášok z listov vyživuje vďaka minerálom pokožku, preto sa moringha využíva aj v kozmetických prípravkoch. Pravidelná konzumácia moringhy znižuje krvný tlak, zlepšuje trávenie a náladu, posilňuje imunitný systém a vďaka vysokému obsahu vlákniny a nízkemu obsahu tuku a kalórií pomáha pri chudnutí.

Listy sa v Ázii konzumujú ako zelená zelenina, varené, smažené, v polievkach alebo ako korenie. Sušený prášok z listov môžeme pridávať do akéhokoľvek jedla ako výživový doplnok.

Listy pôsobia protizápalovo aj ako prevencia proti chrípke a nachladnutiu. Osvedčili sa i diabetikom, keďže dokážu znižovať hladinu cukru v krvi. Taktiež pomáha v boji proti únave a stresu.

Spomínané vitamínové a minerálové zloženie listov moringhy pomáha pri problémoch s cievami, astme či Crohnovej chorobe, antioxidačný efekt pôsobí proti rakovine prostaty.

STRUKY

Struky stromu moringha sa v Indii varia ako zelenina.

KOREŇ A SEMIENKA

Koreň stromu sa používa ako náhrada chrenu a semienka sa pražia a jedia ako arašidy.

 

 

 

Eva Miklánková

Komentovať

Váš e-mail nebude zverejnený. Povinné položky sú označené *

Zabavte sa
Prinášame vám veľa inšpiratívnych článkov, pri ktorých si oddýchnete a všeličo sa dozviete.
Kontaktujte nás
Ak máte otázky či nápady, napíšte nám na hepyweb@gmail.com
Inzercia
Ak máte záujem zverejniť na stránke inzerát, píšte na hepyweb@gmail.com
Šikovné kurzy
Pripravujeme pre vás zaujímavé kurzy a školenia plné užitočných informácií pre život, aj pre dušu. Info na sikovnekurzy@gmail.com

Hepy, 2019 © All Rights Reserved